LEKCJA Z UDZIAŁEM RODZICA – GDAŃSCY NAUCZYCIELE i RODZICE OTWARCI NA WSPÓŁDZIAŁANIE I WSPÓLNE LEKCJE. Program szkoleniowy (adT) Akademii Dynamiczna Tożsamość dla rodziców i nauczycieli: „DIALOG – JAK ZACZYNAĆ?” zakończony!
Program szkoleniowy (adT) „Dialog – jak zaczynać?” to program, który praktycznie przekazuje, tłumaczy i daje narzędzia nauczycielom i rodzicom oparte o wyniki 3-letniego, narodowego projektu „E-LAB DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ”. Tematem szkolenia było jak chronić dzieci i młodzież przed manipulacją online i offline razem ze szkołą. Te szkolenia, trwały od października do grudnia br., miały na celu: (1) zwiększenie i poprawę umiejętności komunikacji rodziców i nauczycieli, i (2) większą skuteczność interwencji i działań profilaktycznych wobec zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży.
W każdej z 9 gdańskich szkół, które uczestniczyły w programie odbyły się dwie serie szkoleń: jedna dla rodziców, a druga dla nauczycieli. W wyniku tych szkoleń powstały autorskie scenariusze lekcji oparte o doświadczenia dydaktyczne nauczycieli i wyzwania i szansę jakie wskazywali rodzice. W efekcie odbyło się 9 pilotażowych lekcji z udziałem rodziców tzw. Wywiadówek Integracyjnych. Te lekcje były filmowane. Następnym krokiem było przygotowanie przez pozostałych nauczycieli – uczestników szkoleń – kolejnych lekcji z udziałem rodziców. Po każdej lekcji, nauczyciele przygotowali ewaluację, a szkoleniowcy spotykali się z dyrektorami, pedagogami i nauczycielami na ewaluacjach w macierzystych szkołach. Szkoły uczestniczące w programie: SZKOŁA PODSTAWOWA NR 65, SZKOŁA PODSTAWOWA NR 79, GIMNAZJUM NR 2, GIMNAZJUM NR 25, GIMNAZJUM NR 28, GIMNAZJUM NR 34, GIMNAZJUM NR 52, LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR 4, ZESPÓŁ SZKÓŁ ŁĄCZNOŚCI.
„Szkolenia miały na celu zwiększenie umiejętności komunikacji poprzez tzw. triadę wychowawczą tj. Uczeń – Rodzic – Nauczyciel co bezpośrednio przełoży się na większą skuteczność działań profilaktycznych wobec zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży w środowisku rodzinnym i szkolnym (np. eksperymentowanie z alkoholem czy agresją rówieśniczą online i offline)”: mówi Radosław Nowak z Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.
„Zaufanie jest podstawą prawdziwej komunikacji międzypokoleniowej. Bo nasze teraźniejsze czasy są takie szybkie i niebezpieczne, dlatego dzieci i młodzi ludzie potrzebują czuć się nawet więcej bezpieczne i bardziej zrozumiani. Tylko jeśli nauczyciele i rodzice współpracują ze sobą to młodzież doświadczy tego zaufania i bezpieczeństwa, którego potrzebują. Szczególnie w sytuacjach trudnych – konfrontacyjnych – potrzebna jest otwarta komunikacja z bliskim dorosłym. Celem naszym w tym programie było więc świadome budowanie ram dla nauczycieli i rodziców, aby taka otwarta komunikacja z dziećmi i młodymi ludźmi mogła trwać i trwać.” – dodaje edukator Onno Hansen- Staszyński.
„Każde szkolenie udowadniało z jednej strony jak oczywiste są te relacje (rodzic – nauczyciel/ wychowawca), a z drugiej jak trudne do realizacji. Jako okazywało się nie ma praktycznej „tradycji” zapraszania rodzica do współtworzenia lekcji i jej współprowadzenia. Dla obu stron było to wyzwaniem: to było wyjście z rutyny i strefy komfortu. Według uczniów, nauczycieli i rodziców – warto przekraczać siebie…kolejne lekcje w planach” – Beata Staszyńska – Hansen/ edukator
Interesujące są – dla rozwoju warsztatu pracy nauczyciela – wyniki uczestników programu, które pokazują natychmiastową efektywność dydaktyczno – wychowawczą takiej współpracy opartej na połączeniu elementów edukacji medialnej (autoprezentacji, konfrontacji konstruktywnej) i umiejętności miękkich (komunikacji werbalnej i niewerbalnej).
Prezentujemy wybrane elementy ewaluacji dla przybliżenia wspólnej pracy jaką zrealizowali uczestnicy programu:
Z PERSPEKTYW UCZESTNIKÓW – o 45 minutowej lekcji pilotażowej i szkoleniu
Opinie rodziców, nauczycieli, pedagogów i dyrektorów – uczestników programu:
WYWIADÓWKA INTEGRACYJNA (lekcja pilotażowa)/ Szkoła Podstawowa nr 79 w Gdańsku – zdj. (adT):
– Pani Beata Wasiak, rodzic, Szkoła Podstawowa nr 79: „Szkolenie pokazało mi jakie to jest ważne, że mimo to iż pięknie się różnimy, możemy dojść do kompromisu, zatrzymując się na chwilę i po prostu rozmawiając ze sobą z pełnym szacunkiem do siebie. Nie musimy się ze sobą zgadzać, ale warto jest wysłuchać drugiej strony i przedstawić swoje rację, tak aby nasz rozmówca nie poczuł się gorszy czy poniżony. Dziecko jest takim samym partnerem do rozmów, trzeba tylko tak poprowadzić naszą rozmowę aby ono to poczuło, stało się częścią jej (rozmowy) i poczuło szacunek i zrozumienie. Takie warsztaty powodują, że można się zbliżyć do swojego dziecka, pokazać się z innej strony (wywiadówka integracyjna), nauczyć się czegoś o sobie, ale też poznać inne osoby biorące udział w takim wydarzeniu. Jestem pod wielkim wrażeniem szkoleniowców :), którzy potrafili przekazać cenne wskazówki, zarazić swoją pasją a jednocześnie pokazać rozmawiając ze sobą, zwracając się do siebie jak należy traktować swojego rozmówcę. Wielka lekcja, którą zapamiętam na pewno na długo. Teoria została połączona z praktyką, przez co te zajęcia były bardzo autentyczne. Dziękuję.”
WYWIADÓWKA INTEGRACYJNA (lekcja pilotażowa) X-XII 2016/ Gimnazjum nr 52 w Gdańsku – zdj. (adT):
– Pani Beata Czerniewicz, rodzic, Gimnazjum nr 53: „To, co w misji bycia RODZICEM <w dzisiejszych czasach> jawi się być najważniejsze, potrafiliście przekazać w tak krótkim czasie, w sposób tak prosty. Zapadło w pamięci głęboko… Odpowiadając na zaproszenie szkoły o wzięciu udziału w szkoleniu spodziewałam się biernego udziału w kolejnej pogadance o zagrożeniach gł. online, gdzie być może poznam jakieś nowe techniki jak kontrolować dziecko w sieci,o których jeszcze nie wiedziałam. Okazało się być zupełnie inaczej. To było bardzo ciekawe, i nowe, doświadczenie. Mam nadal poczucie, że wzięłam udział w czymś ważnym i nie chodzi mi tu o debiut przez kamerą 🙂 Poniżej dwie najważniejsze z konsekwencji tego „Epokowego Wydarzenia”:
– zbudowanie dobrych relacji z wychowawcą uległo kosmicznemu przyspieszeniu. W relacji panuje otwartość i szczerość (nie wspominając już o trybie przejścia na „ty”, który bardzo ułatwia współpracę);
– moje własne dziecko (początkowo niechętne memu udziałowi w projekcie) jeszcze tego samego wieczoru po pierwszej takiej lekcji w ich klasie zaczęło domagać się mojej własnej mówiąc, że (cytuję) „to dopiero będzie petarda!”
>JAKI BYŁ WPŁYW NA RELACJE NAUCZYCIELA Z RODZICAMI
– Szkoła Podstawowa nr 79, nauczycielki – Panie Renata Górna i Anna Zochowska: „Współpraca jako element integracji; częstszy kontakt w kanale komunikacyjnym nauczyciel – rodzic (e-mail, sms); wychowawca może liczy na wsparcie rodziców, np. przy kolejnych lekcjach otwartych (w rodzicach drzemie potencjał); dobra relacja nauczyciel – rodzic ma wpływ na sukces wychowawczy dziecka.”
– Liceum Ogólnokształcące nr 4, nauczycielka, Pani Agnieszka Sik: „Budowanie więzi i zrozumienia trudu wkładanego przez obie strony w proces wychowywania.”
– Zespół Szkół Łączności, nauczycielka – Pani Karolina Wengrzyn: “Rodzic poznał dynamikę pracy i relacje pomiędzy nauczycielem a uczniami. Przygotowania wymusiły również chwile bezpośredniej rozmowy jeden na jeden, co zawsze zbliża i ośmiela do dalszego kontaktu.”
WYWIADÓWKA INTEGRACYJNA (lekcja pilotażowa)/ Zespół Szkół Łączności w Gdańsku – zdj. (adT):
– Szkoła Podstawowa nr 65, nauczycielka – Pani Julita Kąkol-Piotrowska: „Polepszenie relacji rodzic – nauczyciel i wspólna praca. Podniesienie poczucia odpowiedzialności.”
WYWIADÓWKA INTEGRACYJNA (lekcja pilotażowa)/ Szkoła Podstawowa nr 65 w Gdańsku – zdj. (adT):
– Gimnazjum nr 2, nauczycielka – Pani Karolina Biesek: „Określenie wspólnego celu – rodzicom jak i nauczycielom zależy na jak najlepszym rozwoju dziecka. Ujednolicenie sposobu wychowawczego szkoły i domu, co może przełoży się na większą możliwość wpływania na ucznia; spójna i przyjazna atmosfera wychowawcza sprzyjająca rozwojowi dziecka. Chęć niesienia pomocy w rozwiązywaniu trudności wychowawczych. Zaangażowanie rodziców w pracę na rzecz szkoły.Wpływ opinii i oczekiwania rodziców na szkołę i jej rozwój.Poczucie zrozumienia u nauczyciela, wiedza, że jego praca jest doceniana.Wzrost zaufania i docenianie wpływu.Wymiana doświadczeń.”
– Gimnajzum nr 28, nauczycielka – Pani Marta Regulińska: ” Wspólna komunikacja. Wspólne przygotowanie lekcji. Wymiana opinii i różnienie się się w opiniach i zdaniach.”
>JAKI BYŁ WPŁYW NA ODPORNOŚĆ MOICH UCZNIÓW W SYTUACJACH MANIPULACJI
– Szkoła Podstawowa nr 79, nauczycielki – Panie Renata Górna i Anna Zochowska: „Przełamanie” tremy przed publicznością (wystąpienie przed kamerą); budowanie szacunku na tle grupy; wiara we własne możliwości; umiejętność wyrażania własnej opinii; większe zaangażowanie.
– Liceum Ogólnokształcące nr 4, nauczycielka, Pani Agnieszka Sik: „Uczniowie byli pewni w swoich działaniach i przekonani o ich słuszności.”
– Zespół Szkół Łączności, nauczycielka – Pani Karolina Wengrzyn: „Temat lekcji, jej przebieg i wnioski miały ścisły związek z relacjami pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami. Rodzic został ukazany jako osoba, do której zawsze może się zwróci młody człowiek będący w trudnej sytuacji.”
– Szkoła Podstawowa nr 65, nauczycielki – Pani Julita Kąkol-Piotrowska: “Przełamywanie lęku mówienia o sobie. Podniesienie poczucia własnej wartości.”
– Gimnazjum nr 2, nauczycielka – Pani Karolina Biesek: ”Podniesienie świadomości na temat komunikacji niewerbalnej. Większa świadomość mowy swojego ciała. Większa pewność siebie podczas autoprezentacji. Większa umiejętność odczytywania znaków niewerbalnych.”
– Gimnazjum nr 28, nauczycielka – Pani Marta Regulińska: ”Szansa na pokonanie własnej nieśmiałości. Zaangażowanie całej klasy i motywacja do pracy. Chęć do otwartej dyskusji oraz podejmowanie nowych wyzwań.”
>JAKI BYŁ WPŁYW NA KRYTYCZNE I KREATYWNE PROCESY MYŚLOWE MOICH UCZNIÓW
– Szkoła Podstawowa nr 79, nauczycielki – Panie Renata Górna i Anna Zochowska: ”Rozwijanie wyobraźni twórczej; uczniowie poszukują wsparcia rodzica przy przygotowywaniu się do lekcji; umiejętność wyciągania wniosków; odporność w radzeniu sobie z wyzwaniami.”
– Liceum Ogólnokształcące nr 4, nauczycielka, Pani Agnieszka Sik: „Zdecydowana większość uczniów zrozumiała sposób w jaki szkoła oddziałuje na otoczenie, jakie niesie to ze sobą skutki i co można zrobić, aby było to pozytywne oddziaływanie.”
– Zespół Szkół Łączności, nauczycielka – Pani Karolina Wengrzyn: „Wniosek z lekcji, to to, że porażka i sytuacja bez wyjścia jest taka tylko z pozoru. Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, a rodzic lub nauczyciel zawsze w tym procesie służą pomocą i pomysłami.”
– Szkoła Podstawowa nr 65, nauczycielki – Pani Julita Kąkol-Piotrowska: „Budowanie logicznej zależności między celem, a zaangażowaniem w ten cel / drabinka aktywności/.”
– Gimnazjum nr 2, nauczycielka – Pani Karolina Biesek: „Pobudzenie krytycznych procesów myślowych. Wywołanie refleksji wśród uczniów na temat komunikacji niewerbalnej.Poznanie uniwersalnego języka dla wszystkich krajów i religii – lepsze zrozumienie drugiego człowieka.”
– Gimnazjum nr 28, nauczycielka – Pani Marta Regulińska: ”Umiejętność wyciągania wniosków. Odporność w radzeniu sobie z konfliktem. Rozmowa z szacunkiem, aby dojść do konfrontacji.”
>JAKI BYŁ WPŁYW NA ATMOSFERĘ W KLASIE, KTÓRA WPŁYWA NA WYNIKI EDUKACYJNE
– Szkoła Podstawowa nr 79, nauczycielki – Panie Renata Górna i Anna Zochowska: “Atmosfera szacunku; otwarcie się na innych; przestrzeń na zaufanie; pozytywna atmosfera ma wpływ na płynny przebieg lekcji; pochwała na forum klasy (ze strony rodzica i nauczyciela) zwiększa motywację i samoocenę ucznia.”
– Liceum Ogólnokształcące nr 4, nauczycielka, Pani Agnieszka Sik: „Atmosfera była miła i swobodna, mimo początkowego stresu, który wynikał z niecodzienności sytuacji.”
– Zespół Szkół Łączności, nauczycielka – Pani Karolina Wengrzyn: „Młodzież była bardziej zdyscyplinowana, nie było dygresji, zagadywania, żartów, w związku z czym lekcja przebiegała sprawniej niż zazwyczaj. Obecność rodzica nie zachwiała „ducha” klasy. Młodzież zachowywała się swobodnie.”
– Szkoła Podstawowa nr 65, nauczycielki – Pani Julita Kąkol-Piotrowska: „Podniesienie zaangażowania klasy. Integracja zespołu klasowego, lepsze poznanie uczniów zarówno przez nauczyciela, rodzica jak i ich kolegów.”
– Gimnazjum nr 2, nauczycielka – Pani Karolina Biesek: „Przyjazna atmosfera, zwiększenie zaufania, otwartość co może przełoży się na proces dydaktyczny i atmosferę w klasie.”
– Gimnazjum nr 28, nauczycielka – Pani Marta Regulińska: ” Uczniowie byli chętni do samodzielnego myślenia i poszukiwania emocji.”
REFLEKSJE NAUCZYCIELI
– Szkoła Podstawowa nr 79, nauczycielka – Pani Renata Górna: „Jako wychowawca dowiedziałam się więcej o swoich uczniach, o ich zainteresowaniach, pasjach; inna forma lekcji okazała się dla uczniów bardziej atrakcyjna; odkrycie potencjału drzemiącego w rodzicach. Moim komentarzem niech będzie przytoczony cytat jednej z uczennic, która po odbytej Wywiadówce Integracyjnej podsumowała to tak: „Proszę Pani, chcemy więcej takich lekcji, które są inne niż wszystkie” .
– Szkoła Podstawowa nr 79, nauczycielka – Pani Anna Zochowska: „Prawie wszystkie dzieci solidnie przygotowały się do zajęć – dzieci nie były skrępowane przed kamerą; uczniowie wysoko ocenili swoją wiarę w marzenia; lekcja (Wywiadówka Integracyjna) była przestrzenią na innowacyjność. Cieszę się, że tak wiele rodziców jest zaangażowanych w życie szkoły i tak chętnie uczestniczyło aktywnie w szkoleniu dla rodziców. ”
– Liceum Ogólnokształcące nr 4, nauczycielka, Pani Agnieszka Sik: ” Bardzo ciekawe doświadczenie zarówno dla mnie jak i dla uczniów, którzy po zajęciach sami proponowali udział swoich rodziców w kolejnych lekcjach. Nieoceniony wpływ na budowanie atmosfery i współpracy przez kolejne trzy lata.”
– Zespół Szkół Łączności, nauczycielka – Pani Karolina Wengrzyn: “Klasa chętnie poddała się eksperymentowi. Atmosfera w klasie była super. Młodzież nie była zdeprymowana obecnością kamer ani rodzicem. Odniosłam wrażenie, że byli bardziej zdyscyplinowani, ale nadal tak samo otwarci jak zawsze.Lekcja była bardzo ciekawym przeżyciem. Mam nadzieję, że znajdę więcej odważnych rodziców, którzy dadzą się namówi na ten project.”
– Szkoła Podstawowa nr 65, nauczycielki – Pani Julita Kąkol-Piotrowska: ”Uważam ,że osiągnięciem tej lekcji był fakt, iż uczniowie potrafili się „otworzyć”, mówili szczerze o swoich marzeniach. Niewątpliwie fakt, że mama jednej z uczennic mogła choć na chwilę wcielić się w rolę nauczyciela zaowocuje lepszym zrozumieniem i współpracą nauczyciel – rodzic.”
– Gimnazjum nr 2, nauczycielka – Pani Karolina Biesek: ”Bardzo chętnie wprowadziłabym taki cykl zajęć wychowawczych prowadzonych przez rodziców w swojej codziennej, regularnej pracy. Myślę, że w dobie dzisiejszej ciągłej gonitwy i braku czasu, zatracamy trochę to co dla nas, rodzica i nauczyciela, najważniejsze – wychowanie ‘naszych’ dzieci. Ten projekt może stać się świetnym sposobem na chwilę zastanowienia, refleksji i często też poznania własnego dziecka. Dzięki takim doświadczeniom nauczyciel może zyska większe zaufanie, wsparcie a przede wszystkim zrozumienie ze strony rodzica. Uczeń widząc wspólny kierunek działań rodzica i nauczyciela, może poczu się bezpieczniej, a co za tym idzie funkcjonowa w społeczeństwie według wszystkim znanych i ustalonych norm.”
– Gimnazjum nr 28, nauczycielka – Pani Marta Regulińska: ” Współpraca nauczyciela z rodzicem warunkuje harmonijny rozwój uczniów, wpływa na ich postępy w nauce, ale jest również warunkiem współuczestnictwa w wychowaniu dziecka. Tylko razem nauczyciele, uczniowie i rodzice mogą stworzyć właściwy klimat wychowawczy.”
WYWIADÓWKA INTEGRACYJNA (lekcja pilotażowa) X-XII 2016/ Gimnazjum nr 28 w Gdańsku – zdj. (adT):
Z PERSPEKTYWY PEDAGOGA SZKOLNEGO
– Pani Marta Wincza, pedagog szkolny Gimnazjum nr 2: „Różnorodne informacje znaleźć można zarówno offline, jak i online. Odbiorcami tak bogatego wyboru są również nasi uczniowie. Niestety, co za tym idzie narażeni są także na manipulacje z tym związane. I choć całkowicie przed działaniem zagrożeń nie da się ich uchronić, to warto z nimi na ten temat rozmawiać i wyposażać ich w wiedzę oraz umiejętności jak się przed manipulacją bronić. To duże wyzwanie, które osobno zarówno rodzice, jak i szkoła realizują. Rodzice i szkoła, czyli dwa podstawowe filary wiedzy dla młodego człowieka. Jeżeli z dwóch ważnych źródeł dziecko otrzymuje spójne informacje istnieje większa szansa na wzrost jego świadomości nt. konieczności oraz sposobów ochrony. W tym kontekście, ciekawym pomysłem jest włączenie rodzica w lekcję. Wówczas współpraca istotnych dorosłych staje się dla ucznia widocznym procesem i jasnym komunikatem. Takie czerpanie z wzajemnej inicjatywy, wiedzy i doświadczenia to duży potencjał na sukces. „
– Pani Elżbieta Miksa, pedagog szkolny Gimnazjum nr 25: „Rodzice mają okazję samemu wejść w rolę nauczyciela oraz zmierzyć się ze sposobami kształcenia dzieci.Natomiast uczniowie, których rodzice podejmują wyzwanie dzielenia się swoją wiedzą z innymi, niewątpliwie mogą być dumne ze swoich rodziców. Taka sytuacja może mieć wpływ na wzmocnienie więzi rodzinnej i budowanie autorytetu rodziców.Od samych nauczycieli taki rodzaj współpracy niewątpliwie wymaga otwartośc i umiejętności współpracy z rodzicami, ale wydaje się być cennym doświadczeniem.”
– Pani Paulina Promińska wicedyrektor, pedagog Szkoła Podstawowa nr 79: „Proces edukacyjny nie może przebiegać tylko w płaszczyźnie dziecko – nauczyciel. Ważna jest tu także rola rodzica. Jeżeli nauczyciel zdiagnozuje problem w klasie, może rozwiązać go przy pomocy rodzica, który wejdzie do klasy i spojrzy na niego z innej strony. Ujawnią się tu relacje nie tylko między rodzicem, nauczycielem i dzieckiem, ale również dzieci dowiadują się więcej o sobie, a także widzą relacje między dorosłymi. Jeżeli te relacje oparte są o wzajemny szacunek i zrozumienie, możliwość wyrażenia własnego zdania, a nie tylko na przekazaniu informacji tworzy się platforma dialogu i otwarcia na potrzeby innych, a także możliwości wyrażenia własnego zdania.”
– Pani Dorota Opioła, pedagog szkolny Gimnazjum nr 34: „Program „Dialog – jak zaczynać” pokazał, iż rodzice, opiekunowie chcą aktywnie uczestniczyć w życiu klasy ( np.: udział w zajęciach, współorganizowanie wyjść edukacyjnych). Poprzez udział przekazują swoje, cenne doświadczenie związane min. z pracą zawodową. Można zauważyć poprawę relacji wychowawca/ nauczyciel- rodzic. Rodzice mają okazję zmierzyć się z problemami współczesnej młodzieży, zobaczyć jak ich pociecha funkcjonuje w zespole klasowych jakie ma relacje z rówieśnikami. Uczniowie widząc dobre relacje wychowawca/ nauczyciel- rodzic często poprawiają również swoje relacje z wychowawcą, aktywnie włączają się w życie klasy -szkoły, czują że mają wpływ na atmosferę panującą w szkole. Poprzez poprawę relacji nauczyciel- rodzic- uczeń komunikacja staje się płynna, następuje łamanie barier.”
WYWIADÓWKA INTEGRACYJNA (lekcja pilotażowa) X-XII 2016/ Gimnazjum nr 34 w Gdańsku – zdj. (adT):
– Halina Weiss – pedagog szkolny, IV LO w Gdańsku: „Mam silne przekonanie, że na prawidłowy rozwój dziecka współdziałanie dorosłych zawsze wpływa pozytywnie. Włączenie rodzica do lekcji daje szansę na autentyczną współpracę rodziców i szkoły. Wspólne działania, których realizacja wymaga bycia razem (wspólna przestrzeń i czas) oraz dialogu (ustalanie celu, ról, podział zadań itd.) to prawdziwe zaproszenie do przestrzeni, w której dziecko spędza dużą, ważną część swojego życia, a do której rodzic tak naprawdę nie ma dostępu. Zwykle rola rodzica w szkole sprowadza się do odebrania kartki z ocenami na wywiadówce, wysłuchania informacji o postępach w nauce albo ich braku, dokonania wymaganych opłat. Nawet dłuższa rozmowa w sytuacji kryzysu nie daje efektu zacieśnienia więzi, wspólnotowości, świadomości bycia ważnym elementem jakiejś całości.”
WYWIADÓWKA INTEGRACYJNA (lekcja pilotażowa) X-XII 2016/ Liceum Ogólnokształcące nr 4 w Gdańsku – zdj. (adT):
Z PERSPEKTYWY DYREKTORA SZKOŁY
– Pani Małgorzata Perzyna, dyrektor Gimnazjum nr 2: „(…) Dzięki wspólnemu kierunkowi oddziaływań wychowawczych możliwe jest stworzenie młodzieży strefy poczucia bezpieczeństwa. Spełnienie tego aspektu pozwala na efektywniejszy przebieg procesu dydaktycznego. Wówczas nasz cel zostanie osiągnięty: na progu szkoły stanie Absolwent Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Gdańsku – mądry, kulturalny, wrażliwy, korzystający z nowoczesnych technologii młody człowiek umiejący znaleźć swoje miejsce w otaczającym Go świecie. Dziękuję za współpracę, za Państwa zaangażowanie w realizacji programu „Dialog – jak zaczynać?””
WYWIADÓWKA INTEGRACYJNA (lekcja pilotażowa) X-XII 2016/ Gimnazjum nr 2 w Gdańsku – zdj. (adT):
– Pani Maria Kalużna, wicedyrektor Gimnazjum nr 25: „(…) Nawiązanie relacji z rodzicami wykorzystując Ich doświadczenie zawodowe w przygotowaniu i przeprowadzeniu zajęć. Rodzice na własnej skórze odczuli jak wygląda praca nauczyciela, ile zaangażowania i kreatywności wymaga praca z młodzieżą. Nauczyciele mieli okazję skorzystać z doświadczeń zawodowych rodziców i spojrzeć na temat z innej perspektywy.”
WYWIADÓWKA INTEGRACYJNA (lekcja pilotażowa) X-XII 2016/ Gimnazjum nr 25 w Gdańsku – zdj. (adT):
– Pani Anna Szejko – Bajurska, wicedyrektor Gimnazjum nr 25: „W szkole bardzo ważne jest budowanie prawidłowych relacji między rodzicami, nauczycielami i uczniami. Relacji polegających na wzajemnym szacunku i próbie zrozumienia tak potrzeb jak i obaw towarzyszących funkcjonowaniu w tym środowisku. Koniecznym wydaje się stworzenie nieformalnej płaszczyzny współfunkcjonowania, w której rodzice i uczniowie nie będą tylko odbiorcami informacji ale również będą kreowali wydarzenia i podejmowali działania zmierzające do integracji całej społeczności. Wówczas będą mogli poczuć się współodpowiedzialni za proces kształcenia. Nie da się tego osiągnąć bez kształcenia właściwych postaw we wszystkich grupach społeczności szkolnej. Strasznie ważne jest stworzenie atmosfery wzajemnego zaufania i świadomości wspólnego celu. Żeby móc sobie zaufać trzeba czasami spróbować „wejść w buty” tzw. drugiej strony. Wówczas łatwiej zrozumieć na czym polegają trudności. Największa wartość prowadzonego szkolenia polega właśnie na umożliwieniu rodzicom spojrzenia na szkołę oczami nauczyciela. Bardzo ważnym aspektem budowania nowych relacji był udział trenerów zewnętrznych. Uważam, że nie udałoby się włączyć rodziców w tworzenie zajęć i ich prowadzenie gdyby próbować prowadzić program siłami pracowników szkoły. Sądzę też, że proces budowania relacji i nawiązywania więzi powinien być kontynuowany a to wymaga dalszego pogłębiania zmiany postaw wśród rodziców i nauczycieli, i ciągłego treningu.”
– Pan Sławomir Stankiewicz, wicedyrektor: „(…) Udział w projekcie rodziców i nauczycieli daje możliwość stworzenia właśnie takich partnerskich relacji , tworzenia płaszczyzny wymiany poglądów i budowania „dobrego terytorium” dla rozwoju dzieci. Jeżeli będziemy współpracować, a nie narzucać sobie role (np.: nauczyciel autorytet, rodzic ofiar czy rodzic roszczeniowy) wtedy właśnie będziemy brać udział w dialogu, we wzajemnym rozpoznawaniu potrzeb wszystkich członków społeczności szkolnej. Wprowadzenie do projektu rodziców, daje możliwość pokazania uczniom, że rodzice są również partnerami w edukacji i mogą do niej wnieść ciekawe projekty i pomysły, a także motywować uczniów do własnego rozwoju, pielęgnowania swoich pasji, rozwijania zainteresowań i wyznaczania dalszych dróg rozwoju. Ważne jest również to, aby znaleźć platformę wspólnych zainteresowań, na której łatwiej jest budować wzajemny dialog i rozwiązywać problemy. Poprzez takie tworzenie relacji dajemy dzieciom umiejętności życiowe, które będą wykorzystywać w dalszym swoim życiu.(…)”
O PROGRAMIE SZKOLENIOWYM „DIALOG – JAK ZACZYNAĆ?”
Program szkoleniowy objął 9 szkół gdańskich zgodnie z rekomendacją Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w okresie od października do grudnia 2016. Realizatorem programu była Akademia Dynamiczna Tożsamość (polsko-holenderski projekt gdańskiej Fundacji Citizen Project i amsterdamskiej Ezzev Foundation). Program szkoleniowy łączy z się kampanią społeczną „DIALOG – JAK ZACZYNAĆ?” narodowego projektu edukacyjnego MKiDN „E-LAB DT 2014-2016. Nasze hasło kampanii to: Rodzicu i Nauczycieli! JAK CHRONIĆ RAZEM ZE SZKOŁĄ TWOJE DZIECKO PRZED MANIPULACJĄ OFFLINE I ONLINE? WŁĄCZ SIĘ W DZIAŁANIE PRZEZ DIALOG I WSPÓLNE AKTYWNOŚCI Z NAUCZYCIELEM!
Celem bezpośrednim szkolenia było zwiększenie i poprawa umiejętności komunikacji rodziców i nauczycieli. Szkolenie obejmowały transfer wiedzy dotyczący najnowszych teorii o mózgu i ich wpływie na komunikację w edukacji i wychowanie. Trenowaliśmy dobre praktyki edukacyjne i profilaktyczne m.in. narzędzie edukacyjne: „O2O – Obywatel do Obywatela”.
W każdej z 9 szkół odbyły się dwie serie szkoleń: jedno dla rodziców, a drugie dla nauczycieli. W wyniku tych szkoleń powstały autorskie scenariusze lekcji oprate o doświadczenie dydaktyczne nauczycieli i wyzawani ai szansę jakie wskazywali rodzice. W efekcje odbyło sie 9 pilotażowych lekcji z udziałem rodziców tzw. Wywiadówejk Integracyjnych. Te lekcje były filmowane. Następnym krokiem było przygotowanie przez pozostałych nauczycieli – uczestników szkoleń – kolejnych lekcji z udziałem rodziców. Po każdej lekcji, nauczyciele przygotowali ewalaucję, a szkoleniowcy spotykali się z dyrektorami, pedagogami i nauczycielami na ewaluacjach w macierzystych szkołach.
SZKOŁY, KTÓRE UCZESTNICZYŁY W PROGRAMIE „DIALOG – JAK ZACZYNAĆ?”:
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 65
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 79
GIMNAZJUM NR 2, GIMNAZJUM NR 25
GIMNAZJUM NR 28
GIMNAZJUM NR 34
GIMNAZJUM NR 52
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR 4
ZESPÓŁ SZKÓŁ ŁĄCZNOŚCI
WYNIKI PROGRAMU – AUTORSKIE SCENARIUSZE LEKCJI I EWALUACJE
Wyniki programu, a w tym autorskie plany lekcji przygotowane wspólnie przez nauczycieli i rodziców zostaną opublikowane w 201 r., w Internecie na platformie e-learningowej jako wzór dla kolejnych rodziców i nauczycieli: www.e-lab.dynamicznatozsamosc.org/2014-2016/
Platforma powstała w ramach narodowego projektu:
E-LAB DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ. Warsztatowa metoda: konstruktywna konfrontacja z mediami a autorefleksja offline i online”.
Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Edukacja medialna i informacyjna.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO.
PROJEKT (adT) AKADEMIA DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ
Realizator programu szkoleniowego „Dialog – jak zaczynać?:
Fundacja Citizen Project: http://www.foundationcitizenproject.eu/ w ramach wsparcia szkół przez Wydział Rozwoju Społecznego i rekomendacji Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.
Więcej informacji o projekcie AKADEMIA DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ (adT):
https://www.facebook.com/ELABDT.akademia
Organizatorzy, realizatorzy i szkoleniowcy dziękują serdecznie Wszystkim, którzy uczestniczyli z zaangażowaniem w programie i przyczynili się do jego realizacji.
OPRACOWANIE
Edukatorzy (adT): Beata Staszyńska – Hansen i Onno Hansen – Staszyński i Radosław Nowak z GCPU.